Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП)
Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) е създадена през 2004 г. с Министерството на икономиката и енергетиката на Република България. ИАНМСП е правителствена институция и нейните основни функции са насочени към изпълнението на политиката на българското правителство за малките и средни предприятия (МСП).
ИАНМСП предоставя услугите си в партньорство с браншовите асоциации, търговските и промишлени палати, както и с други местни неправителствени организации. Агенцията поддържа тесни връзки с повече от 90 чуждестранни организации за развитие на бизнеса и търговията, с които ИАНМСП има подписани споразумения за сътрудничество. Агенцията участва в няколко международни мрежи.
София Тех Парк
Първият научно-технически парк в България. Паркът е престижен център за световните, регионалните и национални изследователи, както и за иновативните и технологични компании, давайки пример за икономика на знанието в България и на Балканите. Неговите приоритети и дейности са насочени към повишаване на конкурентоспособността на науката и предприемачеството, насърчавайки синергията между академичната област и бизнеса, правителството и обществото.
Целта му е да обедини в едно усилията на бизнеса и науката, като се фокусира основно върху развитието и осъществяването на проекти в трите фокусни области на научно-технологичния парк – ИКТ, науки за живота и чиста енергия. Успоредно с предоставянето на инкубация и подкрепа на стартиращи фирми и иновативни идеи, задача на парка е да работи като акселератор на процесите на комерсиализация на научните изследвания и на интернационализацията на българския бизнес.
Научно-технологичният парк си партнира с водещи университети, бизнес клъстери, големи международни компании, правителствени институции и международни организации. Един от резултатите е обогатяването на знанията в различни научни области, като микро и нано електроника, изкуствен интелект, виртуална реалност, високоефективни изчисления, биотехнология, биоинформатика, фармация и др.
София Тех Парк е дружество 100% собственост на българската държава. То е създадено и се развива благодарение на финансовата подкрепа и на оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ на Европейската комисия 2014-2020 и оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“ 2007-2013.
Българска агенция за експортно застраховане (БАЕЗ)
Българска агенция за експортно застраховане (БАЕЗ) EАД е специализирано застрахователно дружество, което предлага застраховки на плащания при износ и сделки на територията на Република България. Създадена е през 1998 г., с цел да насърчава и подкрепя българските компании износители при сделки на отложено плащане и е 100% собственост на българската държава в лицето на Министерството на икономиката.
БАЕЗ ЕАД осигурява на българските компании адекватни решения за осъществяване на търговската им дейност като пълноценен партньор при управлението на риска. Агенцията също така насърчава разширяването на бизнеса им на нови пазари, както и гарантира сигурността на техните вземания посредством солиден ресурс за изплащане на застрахователни обезщетения и възможност за застраховане на по-рискови сделки.
Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ)
Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) е учредена през 1996 г. и е най-динамично развиващата се представителна на национално равнище организация на българския бизнес. Днес тя е организацията на работодателите в България с най-широка представителност. В нея членуват над 90 браншови камари, представляващи 3/4 от икономическите дейности в страната, над 10 000 компании, осигуряващи работа на близо 500 000 души. АИКБ разполага с изградена мрежа от регионални камари, обхващащи 2/3 от общините в страната.
Асоциацията на индустриалния капитал в България се утвърди като говорител на реалния производствен сектор, като защитава интересите на своите членове пред изпълнителната и законодателната власт на национално и европейско равнище, оказва влияние върху разработването на нормативната база и върху политиките в икономическия сектор, работи системно за повишаване конкурентоспособността на българските предприятия, за създаване на благоприятна бизнес среда и стимулиране на българската икономика като цяло.
АИКБ е единствената организация в страната, която обединява публичните компании и компаниите, предоставящи услуги от общ интерес. Оттук и трайните й интереси към развитието на капиталовите пазари и постоянството в усилията за положително възприемане на статута на емитентите. В тази насока организацията работи в тясно сътрудничество с инвестиционната общност и с институции както на национално, така и на европейско равнище.
Българска Стопанска Камара (БСК)
Център „Външноикономическо сътрудничество” към БСК подпомага фирми и организации в тяхната международна дейност. Центърът разполага с актуални външно-икономически бази данни, световна външнотърговска статистика, предлага пазарни анализи в помощ за управленски решения.
В рамките на Enterprise Europe Network центърът подпомага намирането на чуждестранни партньори, иновационния капацитет и достъпа до рисково финансиране на малките и средни предприятия в България. Услугите обхващат всички свързани с това дейности, като в рамките на Enterprise Europe Network те са безплатни.
Център „Външноикономическо сътрудничество” може да Ви е полезен за:
• Намиране на потенциални чуждестранни партньори и пазари
• Маркетинг проучвания на българския и чужди пазари, продуктови и секторни проучвания, пазарен достъп
• Организиране на международни b2b срещи, делови мисии, фирмени презентации, семинари, обучения и бизнес форуми
• Инвестиционно консултиране, достъп до рисково финансиране
• Иновационни процеси, съдействие при пазарната реализация на изследователски разработки
• Информиране и помощ на фирми и организации с цел участие по рамковите програми на ЕС – Хоризонт 2020; European Innovation Council; COSME; Erasmus+ и други
• Управление на иновациите в предприятия и оценка на потребности и възможности по лицензирани методологии IMP3rove, Digital Innovation Quotient и Innovation Health Check
• Менторинг на стартиращи фирми с потенциал за износ
• Scale-up на МСП
• Месечен бюлетин „Бизнес предавател“; индивидуално профилиран бюлетин
БЪЛГАРСКА ТЪРГОВСКО-ПРОМИШЛЕНА ПАЛАТА (БТПП)
Създадена през 1895 г. Българската търговско-промишлена палата (БТПП) е водеща работодателска организация в България. Българската търговско-промишлена палата и 28-те регионални търговско-промишлени палати са обединени в Единна система на българските търговско-промишлени палати, която има около 53 000 членове – търговци, корпорации, асоциации и др. Тя е независима неправителствена организация с нестопанска цел, чиято мисия е да подкрепя и защитава бизнес интересите на своите членове, както и да насърчава развитието на международното икономическо сътрудничество.
БТПП е организация с доброволно членство, която се стреми да създаде по-благоприятна бизнес среда чрез насърчаване и подкрепа на предприемачески и иновационни инициативи. Палатата е член на световната мрежа от търговски палати, както и на различни международни организации, сред които: Международната търговска камара, Асоциацията на европейските търговски палати, Enterprise Europe Network, Асоциацията на световните търговски центрове, Асоциацията на Балканските палати, Бизнес съвета към Организацията за черноморското икономическо сътрудничество, Международната търговска палата на Пътя на коприната, GS 1.
БТПП работи в тясно сътрудничество с партньори от Централноевропейското споразумение за свободна търговия (CEFTA), Съвета за регионално сътрудничество; Инициатива за сътрудничество в Югоизточна Европа; Централноевропейска инициатива, Инициативата Три морета и т.н.
Конфедерация на работодателите и индустриалците в българия (КРИБ)
КРИБ е „Гласът на българския бизнес“, който:
• произвежда три-четвърти от БВП на България
• обединява над 12 500 компании, колективни и индивидуални членове
• дава работа на над 900 000 души
• осигурява над три-четвърти от българския износ
Мисията на КРИБ е:
• да бъде ефективна в подобряване на бизнес климата в страната
• да подпомага членовете си в споделянето на най-добрите бизнес практики
• повишаване конкурентоспособността на българската икономика
КРИБ е активен партньор в социалния диалог:
- има представители в социалния диалог на национално, регионално и европейско ниво
- предлага становища по законопроекти в Народното събрание
- участва в Националния съвет за тристранно сътрудничество
- нейният председател е заместник–председател на Националния съвет за тристранно сътрудничество
КРИБ има силни регионални и браншови структури:
- има 140 регионални представителства в цялата страна
- обединява 131 браншови организации във всички сектори
- има 12 секторни комитета, които координират интересите на членовете
През 2014 г. бе учреден Арбитражен съд при КРИБ, който е модерен инструмент за разрешаване на търговски спорове в различните сфери на бизнеса.
КРИБ работи с европейските фондове:
- съдейства за повишаването на капацитета на бизнеса за участие с проекти
- има свои представители в Комитетите за наблюдение на всички ОП
КРИБ е международен фактор:
- член е на Международнататърговска камара (ICC) като основател на Българския Национален Комитет на ICC
- подпомага членовете си в развитието им извън страната
КРИБ е демократично управлявано единство:
- ротация науправлението
- мандатенлимит 4 +4години
- децентрализацияпо браншови/секторен и регионаленпринцип
КРИБ печели, защото е:
- политическиифинансовонезависима
- издържа сеотчленски внос
- управлява се и се контролираот своите членове
ВИСШЕ УЧИЛИЩЕ ЗА ЗАСТРАХОВАНЕ И ФИНАНСИ (ВУЗФ)
ВУЗФ e първият български частен университет, специализиран в областта на бизнеса, финансите, застраховането, мениджмънта, маркетинга и предприемачеството. През 2014 г. получава институционална акредитация с най-висока оценка от частните университети – 9,04. Той е едно от първите частни университети висши училища у нас с британска акредитация от BRITISH ACCREDITATION COUNCIL, като през 2017 година получи това престижното международно признание за втори път.
ВУЗФ е и в топ 4 на най-добрите университети с профил „Иикономика“ в България, според последното издание на Рейтинговата система на висшите училища в България на МОН. През последните години университетът се доказа като една от най-активните образователни институции в България, отличаваща се с иновативни и практически академични програми. Университетът поддържа Лаборатория за научно-приложни изследвания – VUZF Lab, която целогодишно анализира и предлага решения по актуални финансови, икономически и други казуси, както на национално, така и на международно ниво.
Институт за икономическа политика (EPI)
Институт за икономическа политика (EPI), основан през 1997 г., е неправителствена, политически независима организация с нестопанска цел, осъществяваща дейност в обществена полза.
Мисията на Институт за икономическа политика е да допринася за оползотворяване на пълния потенциал на българската икономика чрез увеличаване на нейната конкурентоспособност и подобряване на ефективността на публичните институции.
Целите, които си поставя EPI в дейността си са:
• да предлага независима оценка на икономическата политика, на програми и проекти, провеждани от държавни и частни организации;
• да подкрепя прилагането на принципите на доброто управление и насърчава гражданското участие в процеса на вземане на решения и формиране на публични политики в България и региона на Югоизточна Европа;
• да предлага алтернативни и иновативни решения на проблемите, които срещат организации, институции и фирми, свързани с промените в международната икономика, дейността на международните интеграционни общности, предизвикателствата пред устойчивото развитие, процесите на дигитална трансформация и индустриален преход;
• да развива и разпространява експертиза в посочените сфери сред широк кръг заинтересовани страни, включително студенти и млади хора, на национално, регионално и международно равнище.
M3 Communications Group
M3 Communications Group, Inc. e една от водещите PR компании в България и региона, и партньор за страната на световната PR компания – Hill+Knowlton Strategies, част от WPP Group. M3 Communications Group, Inc. осигурява широк спектър от услуги в областта на публичните комуникации – комуникационни стратегии, връзки с медиите, кризисен мениджмънт, дигитални услуги и услуги в сферата на социалните медии, маркетингови концепции, медия мониторинг, уеб и др.
Основателят на компанията и изпълнителен директор Максим Бехар има повече от 25 години богат опит в областта на публичните комуникации и е световно признат като експерт по комуникации. Компанията е носител на десетки международни и местни награди: 3 пъти Агенция на годината в България – 2011, 2016 и 2018, най-добра консултантска компания в Източна Европа за 2012 според The Holmes Report, най-добра PR компания в света според The Stevie Awards, II място в категорията Най-добра PR агенция в Европа на PRWeek Global Awards 2020 и много други.
БЪЛГАРСКА СТАРТЪП АСОЦИАЦИЯ (BESCO)
BESCO – Българската стартъп асоциация е неправителствена организация, която служи като мост между стартъп общността, публичните институциите, частните и институционалните инвеститори и другите заинтересовани страни в иновационната среда. Визията на BESCO е България е да бъде Европейския стартъп инкубатор.
BESCO обединява общността от хората двигатели в екосистемата работещи в стартъп компании, инкубатори, фондове, споделени работни пространства и дори новаци, които искат да създадат свой бизнес. Тъй като хората в BESCO самите са били стартъп предприемачи, знаят от какво се нуждаят стартиращи компании и говорят на същия език. Стартъп асоциацията също помага на хора от чужбина да се запознаят със средата в България, така че бързо да се почувстват у дома си.
Българска консултантска организация (БКО)
Българска консултантска организация” ООД е една от водещите консултантски компании на българския пазар през последното десетилетие в областта на управлението на средства, политики и проекти на ЕС.
БКО ЕООД успешно реализира голям брой стратегически инфраструктурни, научно-изследователски и иновативни проекти и договори от национално и местно значение както в публичния, така и в частния сектор за договарящи органи като Министерски съвет, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на финансите, Министерство на икономиката и редица други структури на централната и местната администрация.
Компанията работи успешно и доказа капацитета си във всички етапи на проектния цикъл и е особено фокусирана в предоставянето на стратегическа подкрепа и помощ на българските национални и местни власти. БКО ЕООД е партньор във „Фонд за устойчиви градове“ – консорциум, който управлява Фонда за градско развитие за регионите на Южна България и София и подписа договор за управление на средствата за финансови инструменти по Оперативна програма „Региони в растеж “2014-2020.
Като финансов посредник за Южна България и София, Фондът за устойчиви градове ще управлява средства на обща стойност 222,9 млн. Лева.
БКО ЕООД е член на Управителния съвет наа Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) от 2014 до 2018 г., както и съпредседател на Комитета по европейските фондове и програми и на Комитета по образование към Конфедерация на работодателите и индустриалците в България.
Професионална асоциация по роботика и автоматизация (ПАРА)
Мисията на ПАРА (Професионална асоциация по роботика и автоматизация) е свързана с обединяване на българските технологични фирми, клубове по роботика, научни организации, висши училища, академии, стартъп акселератори, технологични паркове, неправителствени организации и институции с дейност в сферата на роботиката и автоматизацията.
Целта на ПАРА е да подпомогне неразкрития потенциал на локалната екосистема по роботика и автоматизация, чрез представяне на българските успехи в сферата на роботиката пред света, привличане на международни партньорства и водещи иновации в България, както и износ на такива. ПАРА цели да създаде вътрешна екосистема, да развие международни партньорства, да бъде проводник на иновации и чрез тях да утвърди България като технологичен център на Балканите.
Клийнтех България
Клийнтех България e бизнес мрежа за чисти технологии, иновации и устойчиво развитие. Организацията работи активно в посока въвеждане на ресурсно ефективни решения, водещи до преминаване към нови бизнес модели за ниско въглеродна и кръговата икономика. Дейността на организацията е в насока консултиране и финансиране на иновативни предприятия, подкрепа на стартиращи фирми, достъп до международна мрежа от експерти, партньори, клиенти и инвеститори. Посредством финансови инструменти и управление на акселераторски програми, компанията предлага стратегическа и експертна подкрепа на стартиращи фирми и МСП в България.
Клийнтех България е член на УС на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и работи в активно сътрудничество с водещи национални и международни бизнес организации в сферата на финансовите инструменти, иновациите, индустрията, науката и образованието.
Софтуерен Университет
Проектът „Софтуерен университет“ на СофтУни е основан с идеята за иновативен и модерен образователен център, който създава истински професионалисти в света на програмирането. За нас, както и за цялата софтуерна индустрия, най-важни са реалните практически умения. СофтУни предлага цялостна програма по софтуерно инженерство с най-търсените софтуерни технологии, както и най-модерните учебни практики. Учебният план по софтуерно инженерство на СофтУни е внимателно разработен с прякото участие на компаниите от IT сектора. Той представлява прецизна селекция от курсове по програмиране, отговарящи на най-актуалните тенденции в света на информационните технологии и софтуерното инженерство.
Българска работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ)
Българска работодателска асоциация “Иновативни технологии” (БРАИТ) е представителна организация на работодателите на национално ниво. БРАИТ предоставя ежедневна помощ на своите членове в автомобилостроенето, ИКТ, мехатрониката и автоматизацията, енергетиката, минното дело, креативните индустрии, биотехнологиите, здравеопазването и много други сектори. Организацията допринася за развитието и консолидацията на гражданското общество, гражданското участие в икономическото управление и развитието и консолидацията на реална икономика, основана на технологии и иновации.
БРАИТ е партньор на правителството, като по този начин участва в определянето на политики, програми и законодателни инициативи, свързани с клъстери в сектори с иновативни технологии. Асоциацията е създала мрежа за обмен на професионален опит и информация, за взаимно предоставяне на организационна и експертна помощ. Не на последно място, БРАИТ насърчава установяването и поддържането на полезни контакти с бизнес структури в България и чужбина.