За десети пореден месец спад в корейския износ
По информация от Министерството на търговията, индустрията и енергетиката на Корея (MOTIE) южнокорейският износ през юли 2023 г. отново регистрира спад, като на месечна база е най-големият от май 2020 г. (-16,5%).
През последния месец общият корейски износ е на стойност 50,3 млрд. щ. д., вносът намалява с 25,4% и достига 48,7 млрд. щ. д., тоест налице е положително търговско салдо от 1,6 млрд. щ. д.
Република Корея, четвъртата най-голяма азиатска икономика, все още продължава да се възстановява от Ковид пандемията. Спадът в износа се дължи основно на кризата в местната индустрия за производство на чипове и неблагоприятната конюнктура на международните пазари.
През първите седем месеца на 2023 г. най-големите световни компании производители на чипове – корейските „Samsung Electronics” Со и “SK Hynix” Inc, отбелязват много сериозен спад в производството и износа си, дължащо се на нарасналата конкуренция и по-ниските цени на международните пазари. Около 80% от световното производство на чипове е съсредоточено в Тайван, Южна Корея, Китай и Япония.
През юли т. г. корейската индустрията за полупроводници, която е водещ експортен сектор за страната, отбелязва спад от 33,6%, намалявайки износа до 7,4 млрд. щ. д. Това се дължи на намаления експорт на чипове към водещите търговски-партньори на Южна Корея – Китай (спад на износа с 25,1%), САЩ (спад от 8,1%) и държавите от Югоизточна Азия – АСЕАН (спад с 22,8%).
От друга страна, през юли т. г. корейският износ на автомобили нараства с 15% и достига 5,9 млрд. щ. д., дължащо се основно на голямото търсене на електрически коли в ЕС и Северна Америка. По данни на MOTIE през изминалия месец корейският износ на електрически коли е нараснал с 69,5% и е достигнал 1,4 млрд. щ. д.
С цел да стимулира кредитирането и възстановяването на корейската икономика, Корейската национална банка засега запазва основния лихвен процент на 3,5% (не го е променяла от началото на тази година).
Също така Министерството на финансите на Република Корея е решило да премахне временно (засега до края на 2023 г.) митата за внос на суров петрол и дизелово гориво, целящо овладяване на инфлацията, подкрепа на нефтохимическата промишленост и местното производство на гуми, пластмаса и синтетични влакна.
Информацията е предоставена от Илия Деков, СТИВ-Сеул