САЩ
Водените от юни 2013 г. до юни 2016 г. преговори за споразумение за Трансатлантическо търговско и икономическо партньорство (ТТИП) са преустановени. На 15 април 2019 г. Съветът на ЕС прие мандати за водене на преговори със САЩ по Споразумение за либерализиране на търговията с промишлени продукти и по Споразумение за оценяване на съответствието.
В съответствие с мандата за преговори по Споразумение за оценяване на съответствието, ЕК проведе няколко кръга преговори с американската страна. През октомври и декември 2019г. ЕС и САЩ представиха свои проекти на текст на споразумение, в които има съществени различия. Все още не са започнали преговорите за премахване на митата по вноса на промишлени продукти.
Китай (инвестиции)
Преговорите за сключване на Всеобхватно споразумение за инвестициите между ЕС и Китай стартират на срещата на високо равнище ЕС–Китай на 21 ноември 2013 г. в Пекин. Целта на споразумението е да премахне пречките за пазарния достъп на инвестициите и да осигури по-висока защита на инвеститорите и инвестициите.
Споразумението ще замени съществуващите 26 индивидуални двустранни инвестиционни договорености между 27 държави-членки на ЕС и Китай. Проведени са 27 кръга преговори, последният от които в периода 3-6 март 2020г. чрез видеоконферентна връзка.
Отделни преговори се водят за надграждане на Споразумението за търговия и икономическо сътрудничество между Китай и ЕС от 1985 г. Преговорите започват през 2007 г., но са прекъснати през 2011 г., поради разминавания на мандатите и очакванията на страните.
Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН)
Преговорите за регионалното групиране на 7 страни членки на АСЕАН са стартирали през юли 2007 г. През март 2009 г. на заседание на Съвместния комитет е постигнато решение за прекъсване на преговорите регион към регион. На 22 декември 2009 г. Съветът изрази съгласие с подхода за започване на двустранни преговори с отделни държави членки на АСЕАН, на базата на оправомощаването и указанията за водене на преговори от 2007 г., като едновременно с това се запази стратегическата цел за междурегионално споразумение. През март 2017 г. бе взето решение да бъде изработено бъдещото споразумение между ЕС-АСЕАН – регион към регион, a за напредъка бе докладвано на срещата на търговските министри на страните членки на ЕС и АСЕАН през 2018 г. под председателството на Сингапур.
През март 2018 г. в Сингапур се реши да бъдат продължени усилията за разработване на бъдещата рамка за сключване на споразумение ЕС-АСЕАН, включително чрез продължаване на вътрешните консултации и ангажираност на експертно ниво.
Сингапур
Търговските и инвестиционни преговори със Сингапур стартираха през 2010 г. и приключиха през 2012 г., с изключение на разпоредби относно защитата на инвестициите, които бяха финализирани през 2014 г. и впоследствие изменени през 2017 г., за да бъдат приведени в съответствие с новия подход на ЕС за защита на инвестициите и разрешаването на спорове.
На 24 септември 2015 г. ЕК отправи искане към Съда на ЕС за становище по отношение на разпределението на компетентностите между държавите членки на ЕС и ЕК, като поиска тълкуване на въпроса дали ЕС притежава компетентност да бъде сам страна по споразумението, без държавите членки. Съдът на ЕС се произнесе в на 16 май 2017 г. (становище 2/15), като в решението се посочва, че ССТ между ЕС и Сингапур е от смесена компетентност основно заради портфейлните инвестиции и защитата на инвестициите.
Споразумението бе разделено на две самостоятелни споразумения – Споразумение за свободна търговия (ССТ) и Споразумение за защита на инвестициите (СЗИ), първото от които е от компетентност на ЕС, а второто е от смесена компетентност – на ЕС и на неговите ДЧ. Двете споразумения са подписани на 19 октомври 2018 г. и получиха съгласието от ЕП на 13 февруари 2019 г.
Малайзия
Преговорите стартират паралелно с тези за сключване на Споразумение за партньорство и сътрудничество през октомври 2010 г. и до момента са проведени 7 кръга преговори. Към настоящия момент не са постигнати съществени договорености и напредък в процеса. По време на посещението в региона през м. април 2015 г. на комисаря по търговията Сесилия Малмстрьом, от малайзийска страна към онзи момент е било заявено, че те са концентрирали усилията си върху Споразумението за Транстихоокеанско партньорство и нямат готовност за продължаване на преговорите за ССТ с ЕС.
Тайланд
Съветът одобри началото на преговори за сключване на Споразумение за свободна търговия с Тайланд през февруари 2013 г. Официално разговорите са стартирали през май 2013 г. и досега са проведени 4 кръга преговори, последният от които е бил през април 2014 г., като в момента са замразени поради политически причини вследствие на военния преврат в страната през пролетта на 2014 г.
Индонезия
Преговорите за ССТ между ЕС и Индонезия стартираха официално на 18 юли 2016 г., като първият кръг е проведен в периода 2021 септември същата година в Брюксел, а до момента са проведени девет кръга преговори.
Последния 9-и кръг преговори за сключване на ССТ между ЕС и Индонезия е проведен в периода 2-6 декември 2019 г. в Брюксел.
Филипините
Преговорите с Филипините за сключване на споразумение за търговия и инвестиции са стартирали през декември 2015 г. Преговорите стартираха през месец май 2016 г., като към момента са проведени два кръга преговори.Преговорите са суспендирани заради неспазване на човешките и трудови права във Филипините. За момента не е насрочен нов кръг преговори.
Мианмар
ЕС е изпратил предложение с текст през декември 2014 г., като от оттогава са проведени четири кръга преговори: 9-12 февруари 2015 г.; 25-29 май 2015 г.; 21-23 септември 2015 г. и 13- 16 декември 2016 г. Технически срещи са се състояли в периода 26-27 април 2017 г. и е постигнат добър напредък, но дискусиите следва да продължат.
Индия
Преговорите за сключване на амбициозно и широко-обхватно споразумение за свободна търговия са стартирали през месец юни 2007 г. и след 12 кръга и няколко технически срещи са в застой от лятото на 2013 г., поради несъответствие в мащаба на целите. ЕС продължава да бъде ангажиран със засилване на икономическото партньорство с Индия и със сключване на всеобхватно и взаимноизгодно Споразумение за свободна търговия, след като бъде постигнато взаимно съгласие и сближаване на вижданията за крайната цел на споразумението.
Австралия
Решението на Съвета на ЕС за стартиране на преговори за сключване на всеобхватно търговско споразумение е прието на 22 май 2018 г. Целта на преговорите е да се премахнат бариерите пред търговията със стоки и услуги, да се създадат нови възможности за търговия за малки и големи компании, да се определят амбициозни правила, които да улеснят търговията и да я направят по-устойчива. Преговорите започват на 18 юни 2018 г. в столицата на Австралия – Канбера. Проведени са 6 кръга преговори, последният от които в периода 10-14 февруари 2020г. в Канбера.
Нова Зеландия
Решението на Съвета на ЕС за стартиране на преговори за сключване на всеобхватно търговско споразумение е прието на 22 май 2018 г. Целта на преговорите е да се премахнат бариерите пред търговията със стоки и услуги, да се създадат нови възможности за търговия за малки и големи компании, да се определят амбициозни правила, които да улеснят търговията и да я направят по-устойчива. Преговорите започват на 21 юни 2018 г. в столицата на Нова Зеландия – Уелингтън. Проведени са 6 кръга преговори, последният от които в периода 10-13 декември 2019г. в Уелингтън.
Страни от Меркосур
Преговорите бяха подновени през 2016 г., като през май 2016 г. двете страни си размениха оферти за достъп до пазара. До момента са проведени общо 40 преговорни кръга, като в рамките на последния кръг (юни 2019 г.) е постигнато политическо съгласие за приключване на преговорите. На 3 октомври 2019 г. Комисията разпространи и Междинен доклад по оценка на въздействието върху устойчивостта; продължава работа по правното изчистване на текстовете, а консолидираните оферти за достъп до пазара бяха публикувани на 31 октомври 2019 г.,
Мексико
Преговорният процес за модернизация на съществуващото Глобално споразумение между ЕС и Мексико стартира през юни 2016 г., На 21 април 2018 г. ЕС и Мексико обявиха постигането на „споразумение по принцип“ по основните части от търговската сделка. В края на 2018 г. преговарящите разрешиха и оставащите технически въпроси и финализираха пълния правен текст на Споразумението.
Чили
Към февруари 2020 г. са проведени общо 6 преговорни кръга, като първият кръг се състоя на 16 ноември 2017 г. в Брюксел, а последният 6-ти кръг е проведен в периода 25-29 ноември 2019 г. в Сантиаго.
Турция
На 20 януари 2017 г. Съветът е стартирал обсъждания относно предложение на Комисията за насоки на преговори с Турция. През 2017 г. предложението е преминало обсъждане през работните групи на Съвета – Работна група за разширяването на ЕС и преговорите за присъединяването на нови страни към ЕС и Комитет по търговската политика, като е обсъдено и в Европейския парламент. Съветът трябва да приключи работата си по насоките за преговори.