Водещи български и италиански компании разказаха за опита си в условията на пандемия на Българо-италианската бизнес конференция
Над 200 представители на български и италиански компании се включиха в Българо-италианската бизнес конференция “Добри практики в динамична среда”, организирана от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и Конфиндустрия България под егидата на Експортен хъб България, по време на която бяха представени добри практики от работата в условията на пандемия от водещи предприятия от двете страни.
Събитието, което се проведе при засилени мерки за безопасност в платформа А6 на Националния дворец на културата, беше открито от изпълнителния директор на ИАНМСП г-н Бойко Таков и председателя на Конфиндустрия България г-жа Мария Мерони, които подписаха и Меморандум за разбирателство между двете организации, който предвижда създаване на съвместни инициативи и обмяна на опит с цел установяване на по-задълбочен контакт на предприятията от двете страни.
В приветствената си реч г-н Таков заяви, че Италия е водещ външноикономически партньор на България и именно събития като “Добри практики в динамична среда” спомагат за затвържаването на партньорските отношения и създаването на нови възможности за съвместна работа между българския и италианския бизнес.
По отношение на добрите практики в условията на пандемия г-н Таков сподели, че в първите дни на извънредното положение екипът на ИАНМСП е полагал денонощни усилия в контакта с компании, които произвеждат лични предпазни средства и допълни, че в рамките на седмици българските предприятия са успели да трансформират производството си, за да снабдят и болниците, и пазара у нас с необходимите маски и защитни облекла.
От своя страна г-жа Мерони заяви, че Конфиндустрия продкрепя над 250 свои членове с компании в България, повече от които са представители на малкия и средния бизнес, и допълни, че в това отношение са налице редица възможности за сътрудничество с ИАНМСП.
По време на официалната част беше подписан Меморандум за разбирателство между ИАНМСП и Конфиндустрия България за организирането на съвместни инициативи в подкрепа на бизнеса и от двете страни.
Наред с председателството на Конфиндустрия България г-жа Мерони е и управител на MBM Metalwork – италианска компания с производствени бази в гр. Бяла, България, като представи и презентация относно дейността на компанията и предизвикателствата, срещнати по време на извънредното положение у нас.
От страна на италианския бизнес у нас презентация изнесе и г-н Микеле Санторели, собственик на компания Kuminiano Fruit, произвеждаща плодови продукти за хранително-вкусовата промишленост, както и Даниеле Тедески – собственик на Dimotek – производител на малки и големи детайли чрез стругова обработка в база в гр. Димово, който разказа повече за установяването на предприятието си в страната, както и за практиките, прилагани в последните месеци.
В рамките на събитието г-жа Геновева Христова, управляващ собственик на Ligna Group – компания, специализирана в производството на обзавеждане на хотели, и председател на Мебелен клъстер, разказа за работата си в условията на COVID-19 и промените в начина на работа на компанията си, която работи тясно с един от най-пострадалите сектори от пандемията – този на туризма. Тя представи и последния продукт на Ligna – VKEE – иновативен ключ, който миниизира докосването на повърхности.Тя бе категорична, че в работата на бизнеса е важна комуникацията с държавата в лицето на публичните институции като ИАНМСП, която работи за насърчзаване на интернационализацията на МСП.
С презетация се включи и г-жа Мая Петкова, управител на компания Аглика Трейд, като разказа как се е транформирало произвоството на фирмата след обявяването на извънредното положение.
Събитието се организира по проект № BG16RFOP002-2.052-0001 „Подкрепа на интернационализацията на българските предприятия чрез провеждане на търговски мисии, бизнес форуми, конференции, контактни борси и двустранни срещи“, в изпълнение на дейност 2 “Организиране в България на бизнес форуми, конференции, контактни борси и други прояви за създаване на бизнес партньорства”, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020, по който ИАНМСП е институционален бенефициент.